18.02.2008.      

Autori: Elinka Barišić, Goran Vukelić 

Hypo Zagreb Ski Legends - Spektakl na Sljemenu

Pregršt zabave i atraktivnih poteza ponudila su jučer na Sljemenu poznata skijaška imena u utrci legendi.

Niti debeli temperaturni minus nije mogao otjerati gledatelje sa Sljemena po završetku osmog slaloma sezone za skijaše u Svjetskom kupu. Razdragani, što zbog sjajnog Ivičinog uspjeha na domaćem brdu, što zbog kapljice kojom su tjerali studen, svi su čekali 17 sati i početak jedinstvenog spektakla – Hypo Zagreb Ski Legends utrku. Paralelni veleslalom u kojem su snage odmjerile neke od istinskih legendi svjetskog skijanja opravdao je očekivanja. Jedini problem bio je razlučiti tko se više zabavlja – skijaši na stazi ili publika koja ih je bodrila! Posebnu notu utrci je davao njezin humanitarni karakter, sve su se zvijezde odrekle honorara, a iznos od 250,000 kuna uplaćen je na račun Specijalne bolnice za kronične dječje bolesti u Gornjoj Bistri.

 

Na startu su se našla imena poput Ingemara Stenmarka, Bojana Križaja, Günthera Madera, Urške Hrovat, Marca Girardellija, Alberta Tombe, Andreasa Wenzela, Jure Košira, Špele Pretnar i, naravno, domaće uzdanice Janice Kostelić. Vozilo se na skraćenoj stazi u odnosu na slalomske utrke, a oni stariji dobili su malu pomoć u obliku vremenskog hendikepa koji je jamčio izjednačenija sučeljavanja. Pobjednik je nastavljao natjecanje po knock-out sistemu.

 

Sjajnu je formu odmah pokazala Urška Hrovat izbacivši sunarodnjakinju Špelu Pretnar. No, to nije ražalostilo simpatičnu Slovenku (gore): "Krasna je atmosfera ovdje, oduševljena sam s ambijentom, stazom i utrkom!" Malo si zakasnila na početku za Urškom? "Ah, ja uvijek malo kasnim... (smijeh) Žao mi je što Janica nije bolje odvezla svoju vožnju – možda da proba bez štapa i rukavice?! (smijeh)"

 

Špela je riječima popratila Janičin pad u srazu s Hrovat, čini se da naša Snježna kraljica (lijevo) na Sljemenu ne može bez problema: "Sljeme me nikako neće, nikad dobro na Sljemenu! (smijeh)" Da možda za "zaron" na stazi nisu krive tvoje "ronilačke" skije (Janica je skijala na reklamnim skijama ronilačkog branda Mares, op.a.)? "Ma, ne, nema to veze. Staza je bila ledena i – hopa-cupa!", prokomentirala je Janica izlijetanje u svom stilu.

 

Günther Mader, još jedan velikan svjetskog skijanja, nije izdržao dvoboj s Koširom: "Zapeo sam skijama na samom startu, očigledno više nisam naviknut na to. (smijeh) Ipak je prošlo već 10 godina od moje zadnje utrke." Zanimalo nas je i kako ostaje u formi: "Skijam jako puno, trenutačno radim u natjecateljskom odjelu Salomona tako da sam ostao blisko povezan s cijelim 'cirkusom'!"

 

Niti Košir (desno) se nije uspio dulje zadržati na stazi, "skinuo" ga je njegov vječni suparnik, Alberto Tomba: "Da, Alberto je imao sekundu prednosti što i nije baš lako nadoknaditi. A nije pomoglo ni to što smo obojica sinoć ostali vani do 3 ujutro. Čini se da on to još uvijek bolje podnosi! (smijeh) Meni su noge kao puding!"

 

I dalje jedinstveni showman na stazi i pored nje, Alberto Tomba (dolje) se nije štedio ovog vikenda u Zagrebu. Posljednji playboy Svjetskog kupa želio je dati sve od sebe u dvoboju s Bojanom Križajem, no tik pred ciljem spektakularno je pao. Rezultat: polomljen štap i lakše ozlijeđena ruka. Ruka je sanirana u šatoru kraj staze, štap je završio na tribinama, gledateljima na poklon. Na uljudan pozdrav "Buona sera!" u prolazu, spremno je odgovorio: "Dobra večer! (smijeh)" Kako ruka? "Ah, dešava se... Bio sam dobar pri kraju staze, šteta!" Jure kaže da ste sinoć "zatvarali" barove, možda je i u tome uzrok pada? "Ma, ne! (smijeh) Problem je što malo skijam, jedan-dva dana godišnje! (smijeh)"

 

Na kraju, u zadnjem dvoboju, na startu su ostali Bojan Križaj i Urška Hrovat. Kao pravi kavalir, Križaj nije doveo u pitanje Urškinu pobjedu koja je tako na najbolji mogući način proslavila svoj rođendan. A za uspjeh na Sljemenu je pružila jednostavno objašnjenje: "Mislim da se svi boje i odmiču od mene, pa tako stižem prva do cilja! (smijeh)"

 

Za kraj, Marc Girardelli je zaželio više ovakvih priredbi: "Trebali bismo više ovakvih događanja, na svakoj utrci slaloma u Svjetskom kupu. No, ne na kraju dana, već između dviju vožnji. Ideja je odlična, a pogotovo mi se sviđa to što skupljamo novac za djecu!"

 

Svi pristuni, na stazi i pored nje, suglasni su s Girardellijem, šteta bi bilo ne ugostiti ovakve velikane i sljedeće zime na Sljemenu.

 

 

 

 

KOMENTARI

Trenutno niste prijavljeni. Molimo prijavite se!

login:

lozinka:

Samo registrirani korisnici mogu dodati komentar. Prijavite se ili registrirajte.

  • Vijesti

  • Info

© Skijanje.hr 2003-2025.  ISSN 1845-5891  e-mail: info@skijanje.hr   Izrada internet stranice: Info izlog d.o.o.   Broj posjeta: 7635963
Tekstovi i Skijanje.hr watermarkom označene fotografije autorsko su pravo i vlasništvo Hrvatskog ski/board magazina Skijanje.hr osim ako nije drugačije naznačeno. Uredništvo magazina ne jamči za točnost i potpunost objavljenih informacija te ne preuzima nikakvu odgovornost za izravnu ili neizravnu štetu i ozljede proizašle iz sadržaja na site-u. Kontakt...
Hrvatski ski/board magazin Skijanje.hr

ISSN 1845-5891

e-mail: info@skijanje.hr

Marketing:
  marketing@skijanje.hr